ارائه خدمات شنبه تا پنجشنبه 7:30 الی 13:30 

ارائه خدمات شنبه تا پنجشنبه 7:30 تا 14:30

لزوم بهره مندی از خانه خلاق برای اجرای بهتر قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت/بررسی خدمات ارائه شده به معلولان در ایران در اجلاس ژنو

دومین نشست کارگروه پیگیری قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور نمایندگان نهادها و دستگاه های مشمول این قانون؛ نمایندگان نهادهای غیر دولتی فعال در حوزه افراد دارای معلولیت و همچنین رئیس و مدیران سازمان بهزیستی کشور، صبح امروز در ساختمان ستاد بهزیستی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور در این جلسه از حضور حداکثری نمایندگان و مسئولان دستگاه ها و هم افزایی و هم سویی آنان در جلسه، قدر دانی کرد و گفت:محدودیت هایی که در اجرای هر قانونی وجود دارد، اغلب اوقات محدودیت های اعتباری است و گاهی هم منتج از عدم هماهنگی و همکاری دستگاه های متناظر، که این جلسات و حضور حداکثری نمایندگان دستگاه ها به ما نشان می دهم که هم آوایی و  تعامل خوبی وجود دارد و همه به دنبال رسیدگی به امور محرومین هستیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:هر یک از ما در طول زندگی خودمان، شرایط افراد دارای معلولیت و کم توانی جسمی را در قالب سالمندی تجربه خواهیم کرد و لازم است تا زمانی که مسئولیت داریم به ارتقای زیر ساخت ها بپردازیم. همچنین ۲۲ تا ۲۴ اسفند ماه سال جاری، اجلاس سازمان ملل در خصوص موضوعات حقوق بشر  را در ژنو داریم که گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق کودک و حقوق افراد دارای معلولیت ارائه می کند و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید گزارشی را در خصوص کیفیت خدماتی که به آحاد دارای معلولیت می دهد را ارائه کند و  مهم است که ما چه ساختاری ایجاد کرده ایم و تنویر افکار با توجه به شرایط ویژه ای که وجود دارد اتفاق بیفتد.

وی همچنین به حضور وزیر کشور در جلسه مناسب سازی روز گذشته در سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: وزیر کشور در این جلسه موضوع مناسب سازی را بسیار مهم اعلام کرد و استانداران را موظف کرد که از مشاورت امور معلولین بهره مند شوند و تقاضای ما این است که افراد حاضر در جلسه که حال و هوای این جلسه و پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت  را به نهادها و دستگاه های خود منتقل کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص برگزاری جلسه بعدی گفت:این جلسه احتمالا از یک هفته تا ۱۰ روز آینده  و برای تدوین نهایی گزارش عملکردی که به معاون اول رئیس جمهور ارائه خواهد شد؛ برگزار می شود و من از چهار دستگاه صدا و سیما، وزارت راه و شهرسازی، سازمان تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت به عنوان دستگاه های پیشنهادی می خواهم  که هر کدام اعلام آمادگی کنند؛ جلسه بعدی را  عینا به فضای آن دستگاه منتقل کنیم و در زیست بوم آن دستگاه قرار بگیریم.

وی  نقش صدا و سیما در تنویر افکار عمومی، مشخص کردن روابط، اطلاع رسانی و تأثیر گذاری در حوزه آموزشی و …مهم دانست و ضمن تشکر از زیر ساخت هایی که در صدا و سیما ایجاد شده و همچنین مناسب سازی فیلم ها و سریال ها برای ناشنوایان و… گفت:اگر یک گفتگوی ویژه خبری با حضور افرادی که اخیرا تلاش هایی را در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت انجام داده اند، برگزار شود، با توجه به اینکه سازمان بازرسی کل کشور برای روسای دستگاه ها و شاید وزرا و سازمان های مستقل، بیانیه ای مبنی بر واخواهی انجام تکالیف در زمینه اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان ارسال کرده است، این برنامه تلویزیونی می تواند ضریب  خیلی خوبی داشته باشد.

قادری افزود: همچنین طبق ماده ۳۱ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت وظیفه داریم تا پایان سال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گزارش اجرای این قانون را بدهیم.بنابراین  در جلسه بعدی با حضور رئیس کمیسیون اصل ۹۰  برخی افرادی که حوزه معلولان را در مجلس پیگیری می کنند؛ تفاهم خوبی خواهیم داشت.

رئیس سازمان بهزیستی کشو پیگیری اجرای مواردی از قانون حمایت از معلولان در حوزه های مناسب سازی مسکن و تسهیلات مسکن افراد دارای معلولیت،تخفیف  بلیط قطار و هواپیما،تسهیل واردات تجهیزات توانبخش و توانپزشکی،پیشگیری از معلولیت ها و …. را از نمایندگان دستگاه های مربوط حاضر در جلسه خواستار شد.

قادری با اشاره به نیاز به خانه خلاق به عنوان  شتاب دهنده ای در اجرای قانون حمایت از معلولان گفت: بنابر پیش بینی قانون، لازم است که مجموعه ای  شتاب دهنده با نوآوری اجتماعی داشته باشیم که بتواندآخرین راهبردها را در حوزه افراد دارای معلولیت هم با وزارت خارجه و ارتباط با نهادهای غیردولتی این وزارت در کشورهای دیگر و همچنین به آخرین تکنولوژی و تبادل افکار و اطلاعات در فضای مهندسی دسترسی داشته باشد و من از شما می خواهم هریک  شما در دستگاه خودشان مکانی برای استقرار این خانه خلاق یا هر نوع پشتیبانی در این خصوص را  که در توان شما هست تا جلسه آتی به ما اعلام کنید؛ زیرا رمز موفقیت ما برای بروز و ظهور و حضور موثر افراد دارای معلولیت در اجتماع، همین خانه خلاق با حضور اساتید و نخبگان است.

وی بر رعایت HSE ها (بهداشت کار،ایمنی و محیط زیست) در حوزه های صنعت و معدن،بنادر و … که می تواند منجر به معلولیت شود تاکید کرد و افزود: از صدا و سیما می خواهیم با توجه به در پیش بودن سفرهای نوروزی و بروز تصادفات جرحی و افزایش افراد دارای معلولیت و ضایعه نخاعی به آمار بهزیستی؛حتما یک برنامه اختصاصی راجع به معلولیت های ناشی از حوادث جاده ای  با هدف تنویر افکار افراد  داشته باشد و  به لطف و فضل الهی بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

پیگیری مصوبات بر زمین مانده در جلسات بررسی اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان

دکتر فاطمه عباسی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی؛با ارائه  گزارشی از روند پیگیری اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در دستگاه ها و نهادهای مشمول قانون گفت:این قانون در سال ۱۳۹۶ مصوب شده است و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده که  شامل پنج آیین نامه ،یک  اساس نامه و یک نظام نامه و مشتمل بر یکصدو نه حکم است که ۱۴ حکم تکالیف عمومی همه دستگاه ها و برخی احکام خاص یک یا چند دستگاه هستند. همچنین هر دستگاهی که از بودجه عمومی دولت استفاده می کند، مشمول این قانون است.

وی افزود:بر اساس ماده۳۲  این قانون دستگاه های مشمول باید سالانه گزارش اقدامات خود را به کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون که زیر نظر معاون اول رئیس جمهور است ارائه دهند و این گزارش از طریق شورای عالی رفاه تقدیم مجلس می شود و پس از بررسی در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

عباسی گفت: از ابتدای ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان، چهار کمیته تشکیل شده است که دو کمیته آن در دولت قبلی و دو کمیته در دولت فعلی تشکیل شده است.همچنین در جلسه سوم مصوب شد کارگروهی قبل از  جلسات اصلی با حضور نمایندگان دستگاه ها تشکیل و گزارش های ارائه شده بررسی شود و پس از تجمیع،جلسه اصلی کمیته با حضور معاون اول رئیس جمهور تشکیل شود.

وی گفت:در جلسه چهارم هم مقرر شد برای دستگاه هایی که عملکرد خود را ارائه نکرده اند،در حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی معاونت اول رئیس جمهور جلسات کارشناسی تشکیل شود و در همین راستا ۵ جلسه با حضور ۱۴ دستگاه (از ۱۵ دستگاه مدعو)تشکیل شد.حاصل این جلسات ۹۰ مصوبه بود که با توجه به اجرایی نشدن برخی مصوبات و درخواست پاسخ از دستگاه ها؛ در این جلسه گزارشی از پاسخ دستگاه ها ارائه می شود و نمایندگان می توانند از عملکرد نهاد خودشان دفاع کنند.

در ادامه جلسه نمایندگان حاضر بر اساس گزارش ارائه شده از سوی دکتر الله وردی مسئول دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، به پرسش های مطرح شده در خصوص نحوه عملکرد خود در اجرای این قانون پاسخ دادند.

 

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک احتیاج دارید ؟ با ما در ارتباط باشید